Jak budować pewność siebie u dziecka?

Jak budować pewność siebie u dziecka?

22 października 2017 kidimax Polecamy Porady No Comments

Jak budować pewność siebie u dziecka?

Monika Perkowska – psycholog dziecięcy

Największy wpływ na budowanie pewności siebie u dziecka mają oczywiście rodzice.
Wszyscy to wiemy i wszyscy popełniamy i popełnialiśmy te same błędy.

Aby budować poczucie pewności u dzieci musimy poświęcić im dużo czasu, musimy sprawić by czuły się ważne. Musimy często z nimi rozmawiać, motywować je, inspirować różnymi przykładami a przede wszystkim chwalić i wspierać. Nic nie dodaje skrzydeł jak pochwała.

Czym skutkuje brak pewności siebie u dziecka?

Dziecko unika próbowania nowych rzeczy, czuje się niechciane i niekochane, oskarża innych za własne niepowodzenia, tłumi w sobie emocje, jest zależne od innych. Często jest przygnębione i apatyczne.

Unikajmy porównywania naszego dziecka z innymi dziećmi. To jeden z najczęstszych błędów.
Pozwólmy mu poznawać świat, rozwijajmy jego naturalną dziecięcą ciekawość, wytłumaczmy mu, że każdy popełnia błędy i że popełnianie błędów nie musi być niczym złym, jeśli prowadzi do dobrych wniosków.

NASZ EKSPERT:

Monika Perkowska – psycholog dziecięcy
Założycielka Poradni Co tam? Psychoterapia bliska Tobie, dumna ze swojego zespołu współpracowników – zaangażowanych specjalistów.
Jest praktykiem, który pomaga rodzicom oraz dzieciom w każdym wieku, już od pierwszych miesięcy życia. Prowadzi grupy rozwojowe dla nastolatków. Pracuje pod stałą superwizją w nurcie poznawczo-behawioralym.
Specjalista wpisany do XI wydania leksykonu biograficznego „Who is who” w Polsce. Doświadczenie w diagnozie i pomocy psychologicznej zdobyła, pracując w placówkach oświatowych: stołecznych przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach oraz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, gdzie na co dzień wspiera uczniów i ich rodziców. Prowadzi również własny gabinet terapeutyczny dla dzieci.

 

Post your comments here

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram